Saranac Lake boys, girls win X-C meets

Press Republic-2 months before

Peter Fogarty, James Catania and Micah McCulley took the top three boys spots in the race for the Red Storm, while Bella Wissler, Gwen Mader and Megan Wilson snagged the top three for the girls.

Spencer Daby once again broke his Patriot home course record time that he set the Saturday prior, 17:51, with a 17:26 time.

1. P. Fogarty (SL) 16:55, 2. Cantania (SL) 17:09, 3. McCulley (SL) 17:19, 4. Daby (AV) 17:26, 5. A. Fogarty (SL) 17:33, 6. Jakobe (SL) 17:36, 7. Ash (SL) 18:18, 8. Duprey (SL) 20:12, 9. Weerts (AV) 21:12, 10. Hesseltine (SL) 22:07, 11. Shoemaker (SL) 24:17, 12....Perry (AV) 24:45, 13. M. Martin (SL) 25:19, 14. Smith (SL) 25:39, 15. Sinclair (SL) 26:02.

1. Wissler (SL) 24:26, 2. Mader (SL) 24:50, 3. Wilson (SL) 24:57, 4. Hodgson (AV) 25:12, 5. Denkenberger (SL) 26:07, 6. Glasscock (SL) 26:56, 7. Samperi (SL) 27:31, 8. Aarron (SL) 28:26, 9. Pelkey (AV) 29:31, 10. Janisse (AV) 29:56, 11. Yando (SL) 30:18, 12. Clark (AV) 32:36, 13. Pickard (SL) 33:56, 14. Perry (AV) 35:48, 15. Aila Dame (AV) 36:48

LAKE PLACID — Lake Placid took an all-around win in its meet against Seton Catholic on Saturday.

Andrew Scanio took the top spot in the boys’ race for the Blue Bombers, running a 19:11 time, with Knight Sam Dejordy taking second place 28 seconds later.

Lake Placid’s Harley Cohen ran her way to the top girls’ spot with a 23:50 time, followed by Seton’s Faline Yang with a 24:41 time.

1. Scanio (LP) 19:11, 2. Dejordy (SC) 19:39, 3. Grafstein (SC) 19:55, 4.Flanigan (LP) 21:57, 5. Lawrence (LP) 22:24, 6.Hollander (LP) 25:18, 7. Gavin (LP) 25:43, 8. Kondrat (LP) 27:33, 9. Cash (LP) 28:34, 10. Roth (LP) 32:32, 11. Dawson-Ellis (LP) 32:42, 12. Bilow (SC) 52:30.

1. Cohen (LP) 23:50, 2. Yang (Seton) 24:41, 3. Rose-McCandlish (LP) 26:34, 4. Dejordy (Seton) 27:21, 5. Lansing (LP) 27:39, 6. Le (LP) 29:58, 7. Roth (LP) 38:15.

PERU — Peru’s runners won their Saturday meet against Northeastern Clinton, with the boys winning 18-45 and the Cougars not having the necessary five runners on the girls' side.

Landon Pandolph ran to a first place finish with a 19:01 time for the Peru boys, with the team taking nine of the top 10 spots in the race.

1. Pandolph, (P), 19:01, 2: Recore, (P), 19:04, 3. Gilbo, (NC), 19:08, 4. Howe, (P), 19:14, 5. Lederman, (P), 19:44, 6. Morgan, (P), 19:51, 7. Burgette, (P), 20:35, 8. Mero, (P), 20:45, 9. Moffett, (P), 20:48, 10. Coleman, (P), 22:20, 11. Purisic, (NC), 22:53, 12. Petro, (P), 23:32, 13. Gero, (NC), 23:34, 14. Frostwick, (NC), 24:39, 15. Jolicoeur, (NC), 26:36.

1. Cone, (NC), 24:35, 2. Lahart, (P), 24:56, 3. C. Chamberlain, (P), 25:03, 4. R. Chamberlain, (P), 25:12, 5. Dougherty, (P), 25:22, 6. Canning, (NC), 25:41, 7. Beauharnois, (P), 25:56, 8. Trombley, (NC), 27:39, 9. Finlaw, (P), 28:32.

BEEKMANTOWN — Denali Garnica, Emery Tausinger and Landon Peters took second third and fourth, which proved to be vital for Moriah/Boquet Valley in its win.

Connor Goodwin captured the race win for the Eagles, and Riley Loughan rounded out the top five.

Mikayla Hamel's time of 22:03 secured second place for the Eagles, and Raelin Ko and Macey LaMora snagged fourth and fifth, respectively.

1. C. Goodwin (BCS) 17:41, 2. D. Garnica (MBV) 17:54, 3. E. Tausinger (MBV) 18:16, 4. L. Peters (MBV) 20:05, 5. R. Loughan (BCS) 20:06, 6. D. Bibeau (BCS) 20:09, 7. N. Sand (BCS) 20:19, 8. S. VanBuren (MBV) 20:31, 9. S. Anderson (MBV) 20:37, 10. B. Peters (MBV) 20:48.

1. S. McKiernan (MBV) 20:01, 2. M. Hamel (BCS) 22:03, 3. E. Gangi (MBV) 23:07, 4. R. Ko (BCS) 25:16, 5. M. Lamora (BCS) 25:16, 6. S. Glebus (MBV) 25:50, 7. K. Ritter (BCS) 26:53, 8. P. Eldredge (BCS) 27:36, 9. C. Willette (BCS) 30:19, 10. K. Bishop (BCS) 30:46.

Read the full story

Related Tags